Created by Słoneccy.pl

Fizjoterapia stomatologiczna Tomasz Marciniak
Ikona YouTube
Ikona Instagram
Ikona Facebook

Fizjoklinika s.c. 

 

ul. Nowogrodzka 62c/40

 

02-002 Warszawa

KONTAKT

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku czy Instagramie.

autor Tomasz Marciniak - fizjoterapeuta

GENETYCZNE PODŁOŻE TMD
 
Dziedziczność zaburzeń skroniowo-żuchwowych NIE ISTNIEJE, a przynajmniej nie mamy na to dowodów, ale ...
... ale istnieją za to dwa geny, których mutacje często są spotykane u pacjentów z TMD:
COMT (katecholo-O-metylotransferaza) - koduje enzym, którego zadaniem jest wychwyt zwrotny katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy). Niewystarczająca ilość enzymu prowadzi do podwyższenia poziomu katecholamin, prowadząc do zaburzenia działania różnych fizjologicznych procesów, np. regulacji mechanizmu przeciwbólowego . Upraszczając - pacjent jest bardziej podatny na większe odczuwanie bólu i przechodzenie w fazę bólu przewlekłego .
5HTT (transporter serotoniny) - jest transporterem serotoniny (potocznie zwanej hormonem szczęścia ), a jego niedobór jest powiązany z występowaniem depresji oraz autyzmu.
Wykazano, że polimorfizm 5HTT oraz COMT jest powiązany z występowaniem TMD, natomiast samodzielny polimorfizm COMT jest powiązany z występowaniem zaburzeń lękowych u młodzieży .
 
Reasumując, mutacje wspomnianych genów tworzą pewną predyspozycję, podatność na zwiększone odczuwanie bólu czy depresji.
Na szczęście geny to nie wszystko, gdyż ogromny wpływ na ich ekspresję ma nasz styl życia, emocje i inne czynniki środowiskowe, o czym mówi epigenetyka.

 

Więcej na temat czynników etiologicznych TMD przeczytasz w artykule https://www.fizjoterapiastomatologiczna.com.pl/.../etiolo...

 
Źródła

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11023277/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25523980/
 

 

Nowe #ciekawostkiTMD pojawiają się regularnie na moim profilu na Facebooku i Instagramie - zapraszam Cię do śledzenia treści w mediach społecznościowych.
01 stycznia 2021

Genetyczne podłoże TMD

Genetyczne podłoże TMD

PORADNIK​​​​​​​

#ciekawostkiTMD​​​​​​​

#TMDweekendowonaukowo

UMÓW WIZYTĘ

Logo Fizjoterapia Stomatologiczna Tomasz Marciniak